fbpx
Rodzaje Czekolady
11 stycznia 2013
Impreza Imieninowa
27 stycznia 2013

Historia Czekolady

Początki czekolady sięgają okresu świetności Majów, zamieszkujących terytorium współczesnego Meksyku. Majowie delektowali się aromatycznym, mocno przyprawionym i gorzkim napojem (xocolatl) sporządzanym z ziaren kakaowca, którego przygotowanie było rytuałem dostępnym tylko dla nielicznych. Boski napój najczęściej zaostrzali dodając chilli. Z czasem stał on się ważną częścią ich kultury i religii i był stosowany podczas rytualnych obrzędów, czy uroczystości zaręczyn. Zwyczaj przyrządzania i picia czekolady od Majów przejęli Aztekowie, którzy urozmaicali jej smak różnorodnymi składnikami: czerwonym pieprzem, wanilią czy płatkami kwiatów. Ziarna kakao cenione były przez nich do tego stopnia, że stały się środkiem płatniczym.

Ziarna kakaowca do Europy ok. 1500 roku sprowadził Krzysztof Kolumb. Początkowo tak popularny dziś afrodyzjak nie cieszył się powodzeniem, zmieniło się to po dodaniu do niego słodkich dodatków, m.in. miodu. Przez pierwsze stulecie od odkrycia Europejczyków kakao było zarezerwowane głównie dla hiszpańskiej arystokracji. Było niezwykle drogie, a tajemnica jego przyrządzania była tak pilnie strzeżona, że za jej wyjawienie karano śmiercią. Smak czekolady doceniono w XVII w., gdy dotarła do Francji na dwór Ludwika XIV, a następnie inne europejskie dwory, m.in. do Wiednia i Londynu. Początkowo na picie czekolady mogli sobie pozwolić jedynie ludzie zamożni, ponieważ, m.in. w Anglii, była ona obłożona wysokimi podatkami.

Przez bardzo długi czas czekolada królowała na arystokratycznych dworach w postaci płynnej. Przełom nastąpił w XVII wieku, kiedy na dworze francuskim za sprawą kucharza, od nazwiska którego do dziś nazywamy nadziewane czekoladki – du Plessis Pralin – pojawiły się pralinki czekoladowe.

W XVIII wieku kunszt czekoladowy rozwijał się w wielu państwach europejskich. Szczególnie wyróżniała się Szwajcaria, która do dziś należy do największych producentów czekolady na świecie. Do połowy XIX wieku nie potrafiono oddzielić tłustego masła kakaowego od formy sypkiej co sprawiało, że produkcja czekolady była droga i kłopotliwa . Niekwestionowany sukces w tej dziedzinie odniósł chemik holenderski Konrad van Houten, który uzyskał sypkie kakao, podstawę zarówno do wyrobu czekolady w postaci płynnej, jak i czekolady twardej. Wynalazek Holendra znacząco obniżył koszty produkcji czekolady, a czekoladowy napój zyskał ogromną popularność. Eksperymentowano również ze smakiem. W 1879 roku Rudolf Lindt, szwajcarski cukiernik, skonstruował urządzenie tak mieszające składniki czekolady, by zniknął cierpki smak, a masa nabrała aksamitnej konsystencji i mogła rozpływać się w ustach. Swój udział w powstaniu czekolady mlecznej miał Szwajcar, Henry Nestlé, który dodał do gorzkiej masy kakaowej mleko w proszku. Dzięki temu wynalazkowi Daniel Peter stworzył znaną dziś i powszechnie lubianą, czekoladę mleczną, mieszając kakao z mlekiem w proszku. Orzechy, rodzynki, czy migdały dodawane do czekolady to kunszt wywodzący się z Włoch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *