Jak wybierać owoce, by od razu można je zjeść bez czekania aż dojrzeją i kwaszenia się?
Oto kilka wskazówek dotyczących dość popularnych owoców w ostatnich czasach na naszych stołach.
Są to owoce, którymi możemy raczyć się przez cały rok….jednakże są okresy w roku, gdzie dany owoc jest szczególnie smaczny – zobaczcie sami!
Ananasy – najsmaczniejsze są te z Kostaryki i Filipin.
Prawdziwy sezon ananasowy przypada na listopad i grudzień, wtedy z fanfarami możemy ogłosić wielki szał na ten owoc. Choć występuje on cały rok w marketach, to właśnie w listopadzie i grudniu jest najsmaczniejszy i tańszy niż w pozostałych miesiącach.
TIP.1 Po czym poznać dojrzałość ananasa?
Jeśli swobodnie wyciągniemy liść z środka czupryny oznacza to, że ananas dojrzał do spożycia. Ananasy brązowe i brązowo-żółte są przejrzałe i niekiedy mogą nieładnie pachnieć lub być zepsute, szare lub brązowo-szare w środku. Z kolei całkiem zielony ananas, który nie da sobie łatwo wyciągnąć liścia z środka czuprynki, musi jeszcze dojrzeć w warunkach domowych, gdyż po rozkrojeniu będzie w środku blado żółty (niemal biały), twardy i bardzo kwaśny.
Arbuzy – soczyste, słodkie i lekkie.
W naszym kraju najlepszy sezon na te owoce przypada od lipca do końca sierpnia, akceptowalne są również czerwiec i wrzesień. Oczywiście te owoce spotkamy niemalże przez cały rok (za wyjątkiem kilku dniowych, do około tygodniowych przerw w sezonie między wiosną i latem oraz jesienią i zimą). W pozostałych miesiącach jest typowa loteria, czy będzie smaczny, czy nie.
TIP.2 Po czym poznać dojrzałość arbuza?
To dla wielu z Was pewnie najtrudniejsze zagadnienie.
Metoda nadrzędna, którą się posługujemy polega na puknięciu arbuza. Jeśli usłyszycie dźwięk podobny do echa, sprężysty, sprawiający wrażenia jakby arbuz był pusty w środku – to świetnie trafiliście – wybraliście dojrzałą, soczystą sztukę. Jeśli natomiast dźwięk przypomina uderzenie w drewno, jest głuchy, bez pogłosu jest to znak, że arbuz jest przejrzały i „watowaty” wewnątrz, nie zrobicie z niego kulek, dekoracji, a i plastry będą się zwyczajnie rozpadać – tego typu arbuz pewnie będzie odpowiadał Panom lubiącym robić arbuzówkę ;)
Melony – soczyste i słodkie.
Idealnie komponują się z deserami i daniami głównymi oraz grillem.
Sezon melonowy przypada na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień.
TIP. 3 Jak sprawdzić dojrzałość i świeżość melona?
Jest kilka sposobów:
1. Można go ostukać tak, jak w przypadku arbuza – dźwięk sprężysty niczym echo świadczy o dojrzałości.
2. Delikatnie naciskać na końcówkę melona (tam, gdzie schodzą się prążki, ale nie od strony ogonka). Dojrzały melon delikatnie wdusi się pod palcem, po czym skórka wróci do poprzedniego napięcia, jeśli melon jest niedojrzały, nie będziemy w stanie wcisnąć skórki, a jeśli jest przejrzały, to skórka po wciśnięciu nie wróci do poprzedniego ułożenia – pozostanie wgniecenie.
3. Wąchamy owoc od strony szypułki (tam, gdzie sprawdzamy miękkość skórki) – powinien wydobywać się słodki aromat.
Kiwi – owoce o słodko-kwaśnym smaku i zielonym miąższu, soczyste. Sezon na ten owoc rozpoczyna się w grudniu i trwa do kwietnia.
TIP. 4 Jak wybrać odpowiednio dojrzałe kiwi?
Tu sprawa nie jest tak prosta, jakbyśmy chcieli.
Zasadą jest, że owoc kiwi powinien być twardy, jędrny, ale nie może być też jak skała (zbyt twarde kiwi to niedojrzały owoc i będzie kwaśny). Z kolei skórka nie może być miękka i pomarszczona – to świadczy o tym, że owoc nie jest świeży, może być gumowaty i niezjadliwy. Ze względu na fakt, iż kiwi jest owocem nieklimakterycznym – czyli nie produkuje własnego etylenu (gaz, który przyspiesza dojrzewanie owocu) nie mamy się co łudzić, że dojrzeje leżakując w domu. Dlatego też, powinniśmy dokonać starannego wyboru.
Znaleźliśmy natomiast w jednym z poradników trik – że jeśli ułożymy niedojrzałe kiwi pod dojrzałymi jabłkami, to po kilku dniach smak owocu kiwi powinien zyskać zjadliwość nie wykręcając nam twarzy w grymasie, choć rarytasem dojrzałym prosto z pnącza nie będzie.
Mandarynki – słodko-kwaśny smak, silny cytrusowy aromat kojarzący się niezmiennie z Bożym Narodzeniem.
Szczyt sezonu mandarynkowego przypada na miesiące od listopada – lutego. Jak jednak wybrać te najsmaczniejsze bez stresu, że będą suche lub kwaśne? Przeczytajcie!
TIP. 5 Jest kilka detali, na jakie warto zwrócić uwagę wybierając mandarynki:
1. Waga owocu – soczysta mandarynka powinna mieć swoją wagę – im więcej soku, tym cięższa. Jeśli zatem trzymasz w ręce dwie, podobnej wielości sztuki, które różnią się wagą, weź tę cięższą!
2. Miejsce po ogonku – jeśli mamy do czynienia ze świeżą mandarynką miejsce po ogonku jest jasne. W starych owocach miejsce to zaczyna brązowieć.
3. Jeśli mandarynki mają liście – sprawdźmy stan liści. Świeże owoce będą miały sprężyste, zielone liście, a te zleżałe poznamy po liściach wysuszonych.
Zapraszamy na naszą stronę internetową, a także polubienia funpage na Facebook oraz Instagram i subskrybowania naszego kanału YT, gdzie znajdziecie filmy jak w ciekawy sposób udekorować owoce przed podaniem. Bądź na bieżąco z naszymi kursami, Tipami i filmami instruktażowymi!